Predaj karavanov: Rady kupujúcim

Odporúčame Vám prečítať si niekoľko tipov od tímu FLYING DOG ohľadom nákupu karavanov. Dozviete sa, čomu venovať najväčšiu pozornosť, aké sú najdôležitejšie parametre vozidla, ale tiež ako sa rozhodnúť v otázkach dispozície jeho vnútorných priestorov.

V tomto článku zvážime, aké sú rôzne typy autokaravanov a ako sa v nich pohybovať.

Rozdiely sú rozdelené na vonkajšie (vonkajší dizajn a dizajn karosérie) a vnútorné (vnútorné usporiadanie).

Externé rozdiely. V Európe sa vyskytujú 4 hlavné typy karavanov:

1. Van:

Minivan s pôvodnou mikrobusovou karosériou (napríklad Mercedes Sprinter alebo Ford Transit), v ktorom výrobca karavanu jednoducho „postavil“ nábytok bez toho, aby zmenil niečo na exteriéri. Z vonkajšej strany to vyzerá ako obyčajný minivan.

Výhody: Najlacnejšia trieda, veľmi kompaktná a preto veľmi ľahko manévrovateľná.

Nevýhody: Vo vnútri je všetko tesné, ako v kozmickej lodi.

2. Alkovné autokaravany:

Majú veľmi charakteristický výklenok nad kabínou vodiča, v ktorom sa nachádza posteľ. Od pôvodného výrobcu vozidla pochádza kabína upevnená o podvozok, ku ktorému je pripojený veľký obytný priestor.

Výhody: Stacionárne lôžko, na ktorom sa deti rady hrávajú; rozšírený priestor; možnosť pre dospelých zostať v obývacej zóne, zatiaľ čo deti spávajú vo výklenku.

Nevýhody: Klasický (nefuturistický) exteriérový dizajn; mierne vyšší odpor vzduchu a spotreba paliva; vyžaduje skúsenosti pri manévrovaní.

3. Semi-integrované autokaravany:

Nemajú výklenok, kvôli čomu dostali svoje druhé meno: Low profile. Namiesto stacionárneho lôžka (výklenku) majú spúšťacie lôžko, z tohto dôvodu vyzerajú modernejšie a racionálnejšie. Od pôvodného výrobcu opäť pochádza kabína upevnená o podvozok, ku ktorému je pripojený veľký a široký priestor na bývanie.

Výhody: Veľmi moderný vzhľad; nízky odpor vzduchu a spotreba paliva;

Nevýhody: Neboli zistené.

4. Integrálne autokaravany:

sú technicky najpokročilejšie. Z pôvodného vozidla sa využíva iba podvozok (rám) s motorom. Kabína vodiča a obývacia sekcia sú postavené výrobcom karavanu ako jeden celok, integrálny modul. Karavan sa vlastne „začína“ už z kokpitu, ktorý je veľmi široký a pohodlný na cestovanie.

Výhody: Najpriestrannejší interiér. Stelesnenie luxusu.

Nevýhody: Cena – sú najdrahšie, pretože sú technicky najdokonalejšie. Sú medzi nimi aj veľmi veľké karavany, ktoré vyžadujú značné vodičské schopnosti.

 Interné (vnútorné) rozdiely: Výpočet možných konfigurácií vnútorného priestoru je nekonečný. Ale môžu byť opäť zoskupené do niekoľkých hlavných kategórií. Hlavné zóny a charakteristiky priestoru autokaravanu sú zóna vodiča, zóna obývacej izby, kuchynský kút, sprchovací kút + WC, zóna spálne a charakteristika podľa počtu cestujúcich. Podrobnejšie:

  1. Počet cestujúcich: Koľko certifikovaných sedadiel vybavených bezpečnostnými pásmi je k dispozícii pre cestujúcich a aké je ich umiestnenie.
  2. Zóna vodiča: Vo väčšine vozidiel je rovnaká, s výnimkou karavanov integrálneho typu. Dávajte pozor na pohodlný pohyb v tejto oblasti a pohodlie sedadla vodiča.
  3. Obývacia zóna: Je tu veľa dizajnových možností, ako rozmiestniť stôl, kreslá, pohovky. Dizajn a variácie nábytku dopĺňa aj ďalšie príslušenstvo (TV atď.);
  4. Kuchynský priestor: Je potrebné posúdiť dostupnosť, dizajn a vzájomné rozmiestnenie plynového sporáka, chladničky, umývadiel, digestorov a pece, zvážiť luxus, alebo praktickosť kuchynského nábytku;
  5. Zóna sprchy + WC: Mali by ste posúdiť, či zvoliť samostatné, alebo kombinované WC so sprchou, ich veľkosť (teda aj pohodlie), ich luxusnosť / praktickosť, ľahký prístup pre všetkých cestujúcich v noci.
  6. Spací priestor: Hlavný indikátor je počet miest na spánok. Ďalej by ste mali zhodnotiť dizajn a usporiadanie postelí: spúšťateľná, alebo dvojposchodová, výklenok, king-size alebo transformovateľná. Dôležitá je aj ich vzájomná dispozícia a pohodlie niektorých cestujúcich, zatiaľ čo iní idú do postele.

 

Prajeme vám jednoduchú voľbu a úspešnú cestu!