Ako pripravit svoj karavan alebo obytné auto na zimu?

Winter motorhome

Zabezpečte, aby bol váš karavan alebo obytný automobil odolný voči zime – naše tipy na prípravu vášho mobilného domu na zimné uskladnenie.

S príchodom jesene je to aj čas, kedy sa mnohí kemperi dávajú dočasne zbohom svojmu mobilnému domu – nie každý obytný automobil alebo karavan je vhodný na používanie v zimných mesiacoch a zimné kempovanie nie je pre každého zdvorilé. Čo to teda znamená pre početné karavany a obytné autá? Zimné skladovanie. Pred prepnutím mobilného domu do režimu hibernácie je však potrebné vykonať veľa práce. Tu Vám poskytneme podrobné pokyny vrátane kontrolného zoznamu, ako pripraviť váš karavan alebo obytné auto na zimné uskladnenie.

Krok #1: Vyprázdnite svoje vozidlo

Oveľa jednoduchšie by bolo, keby ste mohli všetky svoje zásoby a veci nechať cez zimu v karavane alebo karavane, aby ste na jar nemuseli všetko dávať späť. Táborníci, ktorí mali vo svojom vozidle malých chlpatých zimných návštevníkov, presne vedia prečo. A stáva sa to častejšie, ako si myslíte. Malé hlodavce sú úžasne vynaliezavé, pokiaľ ide o nájdenie cesty do karavanu, najmä ak ich priťahuje vôňa jedla. Nepekným výsledkom sú často odhryznuté potraviny, trus a roztrhané čalúnenie. A ak dôjde k najhoršiemu, všetky vankúše alebo bytové doplnky, ktoré zostali vo vašom mobilnom dome, môžu dokonca slúžiť ako hniezdo pre chov ďalších generácií hlodavcov.

Preto platí pravidlo: všetko, čo sa dá z mobilného domu či karavanu odstrániť, treba odstrániť. Uistite sa, že ste všetky tieto veci uložili do vzduchotesných a vodotesných plastových škatúľ, aby ste ich na jar nemuseli znova hľadať. Je samozrejmé, že by ste na palube nemali nechávať potraviny podliehajúce skaze, ak karavan nepoužívate v zime. Vyprázdnenie vozidla však nie je len o neposkytnutí otvorenej pozvánky pre nechcených návštevníkov. Ide tiež o zabránenie rastu plesní v chladnom a vlhkom zimnom vzduchu. Preto vyprázdnite skrinky, aby ste zlepšili cirkuláciu vzduchu. Dôležité je tiež nechať pootvorené dvierka nábytku a chladničku. Ak môžete, odstráňte z vozidla aj čalúnenie a matrace. Ak to nie je možné, tak ho aspoň nadvihnite, aby ste zvýšili cirkuláciu vzduchu.

Krok #2: Vypustite a vyčistite vodovodné potrubie

Aby ste predišli poškodeniu mrazom, pred zazimovaním vášho mobilného domu by v nádržiach alebo potrubiach nemala byť žiadna voda. Nádrž na čerstvú vodu a nádrž na sivú vodu musia byť preto úplne vypustené – rovnako ako všetka voda, ktorá sa ešte môže nachádzať v systéme teplej vody. Najlepšie to funguje, keď je vozidlo naklonené v smere vypúšťacích ventilov. Keď sú nádrže prázdne, odpojte vodné čerpadlo od napájania a nádrže na vodu. Otvorte všetky vodovodné kohútiky a umiestnite sprchovú hlavicu alebo sprchovú hadicu do vaničky tak, aby z rúrok mohla vytiecť prípadná zvyšková voda. Nechajte kohútiky a všetky vodovodné ventily otvorené počas celej zimy, aby ste zabránili prasknutiu potrubia.

Praktický tip: Biofilm sa rýchlo vytvorí vo vodných nádržiach a vodovodných potrubiach, v ktorých sa patogény môžu cítiť ako doma. Pred vypustením nádrží ich vyčistite vhodným čistiacim prostriedkom od špecializovaného predajcu. Pred začiatkom kempingovej sezóny na jar budete musieť vyčistiť vodný systém vo vašom obytnom aute alebo karavane.

Krok č. 3: Vyčistite karavan zvonku aj zvnútra

Po vyprázdnení vozidla sa mnohým táborníkom nepáči ďalší krok: čistenie mobilného domu zvnútra aj zvonku. Pri čistení interiéru venujte pozornosť najmä chladničke, skriniam a kúpeľni. Bežne sa dajú použiť čistiace prostriedky pre domácnosť. Produkty by v ideálnom prípade mali byť biologicky odbúrateľné a nepoškodzovať povrchy. Čistenie interiéru sa dá ľahko vykonať na ulici pred vaším domom alebo kdekoľvek, kde je zaparkované. Ďalej je potrebné zvonku odstrániť všetky cestné nečistoty z predchádzajúcej cestovateľskej sezóny, ktoré na ulici alebo doma len tak nezmyjete. Dobrým nápadom je zájsť do špecialistu na umývanie karavanov alebo kamiónov. Je to rýchle a vozidlo dostane aj ochrannú vrstvu vosku.

Ak nemáte v blízkosti umývačku kamiónov, môžete zájsť do samoobslužnej autoumyvárne a postarať sa o to sami. Na odstránenie nečistôt môžete použiť vysokotlakový čistič. Keďže sa na streche zvyčajne hromadí veľa nečistôt, odporúčame vziať si so sebou rebrík, aby ste sa dostali na tie ťažko dostupné miesta. Ak plánujete umývať svoj obytný automobil alebo karavan tlakovým čističom, dbajte na to, aby ste vysokotlakovým prúdom nemierili priamo na pneumatiky a akrylátové sklá, ani na tesnenia dverí a medzier okien, pretože by ich to mohlo poškodiť. Ak použijete príliš veľa vody, voda by sa mohla nahromadiť a spôsobiť poškodenie mrazom. Ak je to možné, skontrolujte a vyčistite aj spodok karosérie. Nezabudnite markízu vyčistiť. Praktický tip: Pri čistení vozidla sa rýchlo stanú viditeľné drobné vnútorné alebo vonkajšie poškodenia, ktoré je potrebné opraviť. Hneď si to poznačte, aby ste na to neskôr nezabudli.

Krok #4: Program starostlivosti a ochrany pre vaše vozidlo

Keď svoj mobilný dom dôkladne vyčistíte, na rade sú údržba a opravy. Ak ste pri umývaní svojho obytného auta alebo karavanu spozorovali akékoľvek poškodenie laku, ihneď ho opravte. Dokonca aj hrdzavé miesta na spodku karosérie je potrebné pred uložením vozidla na zimu ošetriť.

Okrem toho očistite a ošetrite gumové a dverové tesnenia mastencom alebo iným ošetrujúcim prípravkom a namažte spoje brzdového tiahla a závesy opierok kľuky. Praktický tip: aby sa do vášho vozidla nedostali nechcené zvieratá, zakryte všetky vonkajšie otvory pre chladničku, kúrenie, odpadovú vodu atď. drôtenou sieťkou alebo podobne.

Krok #5: Vypnite plynový systém

Musíte sa tiež postarať o plynový systém. Najprv zatvorte a odpojte plynové fľaše. Potom nasaďte ochranný uzáver na plynovú fľašu, aby ste zabránili úniku plynu. Odporúčame skladovať plynové fľaše na suchom, dobre vetranom mieste mimo vozidla. Dôležité: Na rozdiel od vodovodných kohútikov musia byť všetky plynové kohútiky kvôli uskladneniu na zimu úplne vypnuté.

Krok #6: Napájanie a batérie

Palubný akumulátor by mal byť v ideálnom prípade pripojený k nabíjačke s technickou možnosťou udržiavacieho nabíjania po celú dobu životnosti. Ak to nie je možné, pretože napr. vozidlo je v zime zaparkované vonku bez prístupu k zásuvke, potom vyberte a uložte palubnú batériu na miesto, kde nemrzne. Dôvod: kabínovú batériu je potrebné v pravidelných intervaloch nabíjať, aby sa neznižovala jej životnosť. Vybitá batéria navyše pri mrazoch zamrzne, čo môže viesť k jej smrti.

Dodatočné práce na vašom obytnom aute

Mali by ste tiež odpojiť batérie v mobilnom dome a skontrolovať nemrznúcu kvapalinu chladiča (do -30 °C). Aby ste predišli poškodeniu koróziou, skontrolujte, či je palivová nádrž plná. Uvoľnite ručnú brzdu, aby nezamrzla. Aby sa karavan neúmyselne rozbehol, zaraďte prevodový stupeň a založte jedno alebo dve podložné kliny pred alebo za kolesá.

Krok #7: Zaparkujte svoje vozidlo správne

Pred zaparkovaním vozidla zvýšte tlak v pneumatikách o 0,5 baru nad odporúčanie výrobcu, pretože pneumatiky časom strácajú vzduch. Okrem toho by karavany a obytné automobily mali byť zaparkované s čo najmenšou hmotnosťou umiestnenou priamo na pneumatikách. Určité napätie možno uvoľniť jednoduchým vysunutím zdvihákov.

Chráňte pneumatiky tak, že každé dva až tri týždne vozidlo trochu pohnete, aby ste sa uistili, že pneumatiky nebudú neustále namáhané na rovnakom mieste. Predídete tým aj prasknutiu pneumatík. Najlepším riešením by bolo zdvihnúť karavan alebo obytný automobil dostatočne vysoko na to, aby sa uvoľnil tlak na kolesá.

Perfektným miestom na uskladnenie vášho karavanu alebo obytného auta cez zimu je suchá garáž alebo hala, ktorá ho čo najlepšie ochráni pred poveternostnými vplyvmi. Ale nie každý táborník má túto možnosť. Ak musí vaše vozidlo tráviť zimu vonku, chráňte ho vhodným krytom, avšak bez zakrytia vetracích otvorov.

Kontrolný zoznam – Zazimujte svoj karavan

Vyprázdnite svoje vozidlo: Potraviny a korenie, oblečenie a textílie, čalúnenie (ak je to možné), prázdne skrinky a nechajte ich otvorené

Voda a odpadová voda: Vyčistite nádrž na vodu a potrubia, úplne vypustite nádrž na vodu a nádrž na odpadovú vodu, odpojte vodné čerpadlo, otvorte všetky vodovodné kohútiky

Vyčistite vnútro: Chladničku, skrine, kúpeľňu/WC vr. záchytnú nádrž, poznamenajte si akékoľvek poškodenie alebo čokoľvek, čo si vyžaduje opravu

Vyčistite vonkajšok: Odstráňte nečistoty a lístie, umyte karosériu a podvozok vrát. v prípade potreby dodatočnú úpravu, poznačte si prípadné poškodenie

Starostlivosť a ochrana vozidla: Vykonávajte bodové opravy, ošetrite poškodenie hrdzou, vyčistite a ošetrite tesnenia, namažte spoje a pánty, zakryte vonkajšie otvory

Plynový systém: Vypnite plynové fľaše, vyberte plynovú fľašu z vozidla a uložte na suchom mieste, úplne zatvorte plynové kohútiky

Napájanie a batérie: Pripojte palubnú batériu k napájaniu, skontrolujte, či je plná palivová nádrž RV, odpojte batériu vozidla, skontrolujte nemrznúcu zmes chladiča

Zaparkujte svoje vozidlo: Zvýšte tlak v pneumatikách, odľahčte pneumatiky pomocou zdvihákov, uskladnite ich na suchom mieste alebo použite ochranný kryt.

Predchádzajúci článok
Zhrnutie roku 2022 a príprava na novú sezónu
Nasledujúci článok
Úplne nová flotila požičovní Flying Dog

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.