ČIERNA HORA: Hory, more a lesy

AUTOKARAVANOM DO ČIERNEJ HORY

Chýba vám slnko, teplo, letné more, čerstvý horský vzduch? Neváhajte a zamierte do Čiernej Hory.  A určite si na to prenajmite autokaravan, pretože bez neho sa možno na niektoré z najkrajších miest tejto krajiny vôbec nedostanete. Početná a rozvinutá sieť dobre vybavených kempov pokrýva celé územie tohto štátu. Presvedčte sa o tom, že je Čierna Hora mimoriadne krásnou krajinou.

Prekrásne panoramatické výhľady na morský horizont, ktoré sa vám naskytnú z výšky hôr, adriatické pláže, útulné zátoky a olivové sady, modré jazerá a množstvo starobylej architektúry – všetko toto tvorí hrejivú a pohostinnú Čiernu Horu. Na ceste z vnútrozemia k moru budete prechádzať po krásnom a najvyššom Dzhurdevichovom moste, ktorý je výnimočný svojou výškou aj spôsobom konštrukcie. Meria172 metrov a premosťuje kaňon rieky Tara. Na dĺžku má vyše 350 metrov.

Pobrežie Čiernej Hory nesie prívlastok „Najlepšie pláže Európy“ a pravidelne boduje v rôznych anketách a hodnoteniach. Pláže, ktoré uspokoja každý vkus, spolu merajú 70 km. More je v miestnych lagúnach a úžinách celkom čisté a pokojné. Prímorské letovisko Budva patrí k najstarším mestám na adriatickom pobreží a je opradené mnohými legendami a mýtmi. Pochádza z nich, napríklad, aj symbol mesta – dve prepletené ryby. Stará Budva je opevneným mestom s labyrintom uzučkých uličiek, ciest a námestí, ktoré majú čarovnú patinu minulých stáročí. Od mora je Budva chránená ostrovom Sv. Nikoly, kde sídli starý kostol s najvyššou zvonicou v celom regióne. V dedinke Godyna sú všetky domy prepojené systémom podzemných tunelov, pozostatkom dávnej obrannej stratégie. Neďaleko od mesta Nikšić je misto, kde sa nachádza hneď 30 riek a 300 vodných prameňov. Neprehliadnite ani jedinečnú rieku Bojana – je to jediná rieka na svete, ktorá prúdi v oboch smeroch.

Určite sa vám zapáči aj pestrosť a chutnosť miestnej kuchyne. Pri návšteve prístavu môžete ochutnať čerstvé dary mora, ktoré zakúpite priamo od rybárov: krevety, ustrice, chobotnice či ryby. Ochutnajte aj čiernohorský syr, ktorý je dostať v nekonečnom množstve podôb. Úchvatná a svojská Čierna Hora vás naplní svojou silou a energiou, dobije vám „baterky“, posilní zdravie a usadí sa vo vašich snoch aj najsladších cestovateľských spomienkach.