DÁNSKO: Domovina rozprávok

DANSKO AUTOKARAVANOM

Dánsko sa radí medzi najdrahšie krajiny sveta, čo je ale len jeden z mnohých dôvodov, prečo je ideálne spoznávať ho práve z paluby autokaravanu. Je to optimálna voľba. Ak chcete vidieť všetky miestne atrakcie, pretože len takto si môžete svoj itinerár naplánovať presne podľa svojich predstáv. Prvotriedne cesty a široká ponuka kempingov, ktoré sú rozmiestnené na tých najzaujímavejších miestach po celej krajine, ešte umocnia vaše presvedčenie, že je to destinácia, ktorá za výlet rozhodne stojí.

Krajina je tu rovinatá a horizonty ploché. Po celý svoj výlet budete dýchať ten najčistejší vzduch, jesť prírodnú stravu z úchvatnej dánskej gastronómie a kochať sa drsnou krásou Baltického mora. Nenahraditeľná Kodaň je jedným z najtichších a najpokojnejších metropol Európy. Jej romantickým symbolom sa stala svetoznáma socha Malej morskej víly z rozprávky Hansa Christiana Andersena. Mesto uchvacuje množstvom historických, kultúrnych a architektonických pamäihodností.

Vaše deti určite ocenia, ak ich vezmete na výlet do najväčšieho zábavného parku – „Legolandu“, alebo do interaktívneho múzea modernej techniky a vedy s názvom “Experimentarium”. Je nemysliteľné vynechať Odense – mesto parkov a rodisko rozprávkara Andersena. Je plné zelene, peších zón, útulných reštaurácií a kaviarničiek. Je bohaté aj na kultúrne a historické pamiatky. Pri návšteve dánskej reštaurácií určite nevynechajte miestne pokrmy z rýb – základom dánskej kuchyne sú morské plody.

Rozšírené sú aj vynikajúce mäsové pokrmy, najmä pečené prasa a tradičné dusené bravčové mäso s červenou kapustou či dánska zelenina s masťou.  K miestnym dezertom patria jablčníky so želatínou z lesných plodov a sladká jahodovo-černicová polievka so šľahačkou. Ochutnajte, samozrejme, tiež vychýrené dánske mliečne produkty, predovšetkým syry. A nakoniec si urobte radosť aj svetoznámym dánskym pivom!

Dánsko si, skrátka, zamilujete. Je to krajina moderných technológií aj starosvetskej pohody, veľkých aglomerácií a čarovného vidieka, pokoja, stability, úprimnosti, pohostinnosti…a je to tiež domov štatisticky najšťastnejších ľudí sveta.