NÓRSKO: Báječná krajina

KARAVANOM DO NÓRSKA

Senzačné Nórsko s jeho veľkolepými prírodnými scenériami a panorámami je ako stvorené pre ekoturizmus. Nachystajte si batožinu, deti, domácich maznáčikov, čosi pod zub a na občerstvenie a vyrazte rovno na cestu!

Nórsko je orientované na cestovateľov, ktorí sa pohybujú po cestných komunikáciách a ponúka im množstvo kempingov. Šoféri nemôžu neoceniť komfort dostatočnej ponuky parkovacích miest, ako aj atraktívne vyhliadky popri trasách, z ktorých možno vyraziť na tie najobľúbenejšie turistické chodníčky či k piknikovým miestam.

K najznámejším turistickým lákadlám v Nórsku patrí „Cesta trollov“, známa aj pod názvom „Schodisko trollov“ (Trollstigen). Je to tepúce srdce turistických chodníčkov, ale tiež žiarivý príklad nórskeho inžinierskeho umenia. Na každom metri tejto cesty vás čaká dych berúci výhľad na okolité hory, priesmyky, zalesnené kopce či dramatické vodopády. Pripravte sa tiež na stretnutie s mnohými divokými živočíchmi, ktoré tu nebojácne prebiehajú cez cesty.

Žiadne z nórskych autokaravanových dobrodružstiev sa nezaobíde bez návštevy Lofotských ostrovov, ktoré sa svojimi prírodnými krásami zaraďujú k najatraktívnejším ostrovom sveta. Pripravte si svoje kamery, aby mohli zachytiť hniezdenie množstva severských vtákov, ale tiež tie najúchvatnejšie pohľady, aké môže divoká príroda ponúknuť.

Nórska gastronómia je jednoduchá a nenáročná. Určite by ste mali vyskúšať preslávený hnedý syr Brunos, ktorý prekvapí chuťou karamelu. Alebo tiež pastu z ikier sleďa a množstvo pokrmov z rýb, v ktorých príprave sú Nóri uznávanými majstrami. Odporúčame vám tiež zadovážiť si tradičný nórsky vlnený sveter, ktorý zdobia folklórne nórske vzory, prípadne motívy sŕn a jeleňov.

Nórsko je krajinou kontrastov. Polnočné  slnko a polárna žiara, fjordy, ostrovy, vodopády, skaly, tunely, pohoria a panenská príroda – to všetko tu čaká na vyznávačov aktívneho turizmu, ktorí vedia náležite oceniť drsná krásu severskej krajiny. Nechajte si v ušiach znieť upokojujúcu skladbu zo suity Edwarda Griega, ako pripomienku prekrásneho Nórska, na ktoré po jeho návšteve už nikdy nezabudnete práve tak, ako Solveig nikdy nezabudla na Per Gunta.