ŠVAJČIARSKO: Dôstojné a spoľahlivé

ŠVAJČIARSKO AUTOKARAVANOM

Švajčiarsko je krajinou hodiniek, bánk, syra a prekrásnej prírody. Ľudia z celého sveta túžia aspoň raz uzrieť kúzelné zasnežené vrcholky jeho štítov, priesmyky s omračujúcimi výhľadmi, ale aj neobvyklé architektonické pamiatky.

Hoci švajčiarske cesty patria k plateným, v pamäti vám najviac utkvejú pre svoj špecifický štýl a estetiku; sú, skrátka, navrhnuté tak, aby ani v najmenšom neuberali na pôvabe okolitej prírode. Pri návšteve údolia vodopádov – Lauterbrunnen, preslávených Rýnskych vodopádov, ktoré sú najvodnatejšími v celej Európe, a Reichenbachských vodopádov – ktoré sú najslávnejšími európskymi vodopádmi vďaka tomu, že na nich Sir Arthur Conan Doyle nechal „zomrieť“ Sherlocka Holmesa – vás očarí sila vodných tokov, ktoré si kliesnia cestu rozoklanými skalami.

Vo Švajčiarsku je tiež obrovské množstvo jazier, ktoré tvoria unikátne ekologické systémy obkolesené úchvatnými scenériami. Nevynechajte ani prehliadku švajčiarskych miest – pomôže vám vstrebať všetky intenzívne dojmy a zážitky. Či už si zvolíte Zürich, Lausanne, alebo Bazilej, všetky pamiatky, artefakty, múzeá a architektonické pamiatky minulých stáročí sú tu udržiavané v bezchybnom stave.

Hlavné mesto Bern zaujme množstvom fontán a romantických uličiek, zelenými riečnymi brehmi aj veľkolepými mostmi. Maskotom tohto mesta je medveď, ktorý, podľa legendy, dal Bernu jeho meno a znázorňuje ho aj mestská vlajka. Starobylej Ženeve zase meno vymyslel samotný Július Cézar. Nachádza sa na brehu Rhôny a obdivovať tu môžete impozantný prístav aj 140-metrovú fontánu, ktorá sa stala symbolom tohto mesta. V Ženevskom jazere sa odráža celé Švajčiarsko; zasnežené vrcholky Álp, starobylé dedinky, mestá a zámky. Monumentálny hrad Chillon, o ktorom písal aj Lord Byron, stojí priamo na jeho brehu. Nepremárnite šancu ochutnať miestnu ručne vyrábanú čokoládu, ktorá je známa po celom svete.

Zoznámte sa tiež s tradičnou švajčiarskou kuchyňou: fondue, švajčiarsky „pletený“ chlieb, sladké syry aj delikátne vína. Švajčiarsko si vybudovalo mimoriadne silnú ekonomiku. Patrí k najbohatším aj najrozvinutejším krajinám sveta a pýši sa vysokou životnou úrovňou.  Nepreberné množstvo historických pamiatok, zámkov a krás alpskej prírody vás pozýva vyraziť na cestu a vidieť to všetko na vlastné oči.