7 krásnych miest na Slovensku od Flying Dog Karavans. Číslo 2

Flying Dog sky

POLONINY – „park tmavej oblohy“.

Čo je to astroturizmus? Kde sa dá vychutnať si pohľad na hviezdy a skutočne tmavú oblohu?

Ak sú noci dokonale tmavé, môžete vidieť päťdesiatkrát viac hviezd ako napríklad v meste. Na planéte je stále menej a menej takých miest, kde môžete obdivovať oblohu, dlhodobo ju narúša nočné osvetlenie. Podľa vedcov v oblasti svetelného znečistenia tretina ľudí na svete hviezdy nevidí. Cesta, ktorou sa je možné vybrať je potreba vytvoriť špeciálne parky, v ktorých by sa ľudia mohli tešiť na krásny výhľad na nočnú oblohu.

Jednou z takýchto prírodných rezervácií, na ktorých môžete stále obdivovať hviezdnu oblohu, je „POLONINY Dark-Sky Park Slovakia“ ktorý sa tak zaradil medzi 47 takýchto jedinečných miest na Zemi.

Kvôli svetelnému znečisteniu existuje na svete veľmi málo takto sprístupnených oblastí, kde je možné vidieť oblohu, ako ju videli naši vzdialení predkovia.

Národný park POLONINY je jedným z miest, kde sú hviezdy viditeľné v celej svojej rozmanitosti. Tu sa môžete prejsť pod hviezdami, alebo sa na ne pozrieť ďalekohľadom. Podľa Bortlovej stupnice tmavosť v niektorých oblastiach dosahuje úroveň 2. V budúcnosti sa plánuje táto oblasť rozšíriť aj na susedné územia Poľska a Ukrajiny.

Najlepšie auto. Najlepšie podmienky. Karavany „Flying Dog„.

Predchádzajúci článok
7 krásnych miest na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť s Flying Dog
Nasledujúci článok
7 krásnych miest na Slovensku od Flying Dog Karavans. Číslo 3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.