ŠVÉDSKO: Legendy a technológie

AUTOKARAVANOM DO ŠVÉDSKA

Severné Švédsko je bohato opísané v starodávnych legendách a láka na úchvatnú prírodu, ktorá sa pri presunoch z juhu na sever dramaticky mení. Švédsko je pokroková a rozvinutá krajina, ktorá sa pýši druhým miestom v rebríčku technicky najvyspelejších štátov Európy.

V posledných rokoch sa vo Švédsku udialo mnoho pre rozvoj turistického ruchu. V krajine v súčasnosti funguje viac než 750 kempingov, ktoré milovníkov „road tripov“ lákajú na skvelé vybavenie aj nadštandardný komfort, aký inde v Európe nenájdete. Čakajú tu na vás čarovné údolia, nespočetne veľa ostrovov, dravé rieky aj hlboké jazerá obklopené píniovými lesmi. Celkovú panorámu rozhodne nekazia – naopak, harmonicky dopĺňajú – úhľadné drevené domčeky s trávnatými priedomiami, ktoré uvidíte popri ceste.

Keď vyrazíte na cestu smerom z juhu na sever, ocitnete sa v jednej z najkrajších oblastí – Skåne. Hlavným mestom tohto okresu je úchvatné Malino, ktoré očarí úhľadnými uličkami, námestíčkami a parkmi. V meste Lund sa nachádza najznámejšia škandinávska budova v románskom štýle – Lundská katedrála. Skåne vás príjemne prekvapí aj svojimi ochrannými lesmi plnými hríbov, zámkom Torup, ku ktorému patrí aj jeden z najúžasnejších parkov v celom Švédsku, mnohými ďalšími hradmi i skvelou Zoo Hoora, kde zvieratá žijú vo svojom prirodzenom prostredí.

Opomenúť, samozrejme, nemôžete ani jedno z najpôvabnejších a najúchvatnejších hlavných miest sveta – Štokholm – ktorý stojí na impozantných historických a kultúrnych základoch. Nájdete tu krásny Kráľovský palác – je to najrozľahlejší palác sveta, ktorý sa stále naplno využíva, katedrálu aj najstarší kostol Sv. Mikuláša. Ak zavítate do švédskeho Laponska, môžete tu obdivovať biele noci aj neobvyklé krajinné panorámy. V severnej dedine Jukkasjarvi na vás čaká najstudenší aj najkrehkejší hotel sveta – Ľadový hotel, ktorý musí byť postavený každú zimu odznova.

Tradičná švédska kuchyňa zahŕňa množstvo rybích pokrmov spolu so zeleninovými prílohami a rozmanitými omáčkami. Švédi tiež dokážu náležite oceniť dobrú kávu. Aj pre milovníkov nákupov je Švédsko hotovým rajom. Len 25 km od mesta Malino nájdete, napríklad, obrovský nákupný komplex – kompletné malé mestečko pozostávajúce z obchodov, kaviarní a parkovísk. Cestovaním po tejto neskutočne malebnej krajine získate množstvo inšpiratívnych dojmov a nezabudnuteľných spomienok.