BELGICKO: Králi, čipky a čokoláda

BELGICKO KARAVANOM

Malá rozloha a kompaktnosť Belgického kráľovstva umožňuje precestovať ho v priebehu niekoľkých dní a okúsiť pri tom čarovného ducha jeho prekrásnych miest. Skvelé cesty a diaľnice dodajú vášmu cestovaniu bezstarostnosť a pohodlie, iste oceníte aj belgické ceny paliva, ktoré sú v Európe medzi najnižšími. Nájdete tu množstvo rozumne vybavených kempingov. Ale, napríklad, tiež najväčšie európske námestie Grand Place. Brusel je so svojou Radnicou, Kráľovským palácom a slávnou sochou  Manneken Pis považovaný za jednu z najkrajších svetových metropol.

Šarmantné stredoveké mestečko Bruggy je prezývané aj „malými Benátkami“ a „čokoládovým hlavným mestom Belgicka“. Je veľmi útulné, uvoľnené a čarovné, ideálne pre pozvoľné romantické prechádzky. Slávne Antverpy, druhé najväčšie mesto krajiny, sú jedným z najväčších prístavov sveta. Je to tiež významné ekonomické a priemyselné centrum. Symbolom mesta, ktorý odzrkadľuje jeho povahu, sú otvorené ruky. Mesto láka svojou krásnou architektúrou, historickými zaujímavosťami aj početnými múzeami, ktoré nájdete najmä v historickom centre.

Základom belgickej kuchyne sú morské plody. Vyskúšajte aj slávne belgické vafle a, samozrejme, čokoládu, ktorá je známa po celom svete.  Belgicko je známe aj množstvom syrov, ktoré sa tu vyrábajú. A vedeli ste, že má Belgicko svetové prvenstvo v počte zámkov na kilometer štvorcový? Je  ich tu až 3-tisíc, pričom 400 z nich otvára svoje brány aj turistickým návštevníkom.

Pri potulkách Belgickom vás príjemne prekvapí ústretovosť a pohostinnosť miestnych obyvateľov, ktorí sú vždy veľmi zdvorilí a pripravení pomôcť návštevníkom svojej krajiny. Pri stretnutiach s Belgičanmi – najmä tými francúzsky hovoriacimi – majte na pamäti len jedno: nikdy sa ich nepýtajte, či sú to Francúzi. Je to otázka, ktorá rozčuľovala do nepríčetnosti aj svetoznámeho detektíva Hercula Poirota 🙂 Buďte si však istí, že Belgicko od svojich susedov, najväčších krajín Európy, absorbovala do svojho neveľkého teritória esenciu toho najlepšieho.