MAĎARSKO: Krajina s históriou

MAĎARSKO AUTOKARAVANOM

Bola by to veľká škoda, ak by ste počas svojej cesty naprieč Európou vynechali túto pôsobivú krajinu, v ktorej je minulosť tak silno previazaná s prítomnosťou. Maďarsko je krajina s tými najbohatšími dejinami a kultúrou, ktorá ponúka harmonickú kombináciu starodávnych pevností a palácov so špičkovými ukážkami modernej architektúry. Ak preferujete aktívny turizmus po Európe, mali by ste svoj autokaravan či príves využiť aj na samostatný maďarský výlet: cesty v Maďarsku vás iste potešia svojou prvotriednou kvalitou.

Budapešť je neuveriteľne pôsobivou metropolou – je to mesto plné tanca a hudby. K najznámejším monumentom mesta patrí úchvatná historická budova maďarského parlamentu, Andrássyho ulica – oficiálne menovaná najkrajšou ulicou Európy, Námestie Hrdinov a historická oblasť Buda – hradný areál s kráľovským palácom a mimoriadne fotogenickou Rybárskou baštou.

Pri prechádzkach úžasnou esplanádou v Pešti môžete obdivovať čarovné a dych berúce pohľady na mesto. Budapešť je impozantné a starobylé miesto, kde sa v uliciach stretajú rozmanité dejinné epochy. Navštíviť by ste ale určite mali aj centrum katolíckej viery v krajine – mesto Ostrihom s najmonumentálnejšou bazilikou v Maďarsku. Stredoveký hrad, v ktorom bol údajne väznený aj Gróf Drakula, sa nachádza na úpätí rovnakého kopca. Dnes tu sídli Múzeum voskových figurín.

Návštevou maďarských reštaurácií prídete do kontaktu s ozajstnými kulinárskymi veľdielami – okrem osvedčených klasík, vyskúšajte aj zmrzlinu či iné dezerty pripravované z gaštanov. Maďarská kuchyňa je výdatná, naturálna a pikantná. K miestnej tradícii stolovania neodmysliteľne patrí aj kvalitný výber domáceho vína. Svetoznámym vinárskym regiónom je najmä maďarský Tókaj, kde sa zrodilo aj rovnomenné biele víno s výbornou reputáciou po celom svete.

Nemôžete zabudnúť ani na „Maďarské more“ – jazero Balaton, ktoré je najrozľahlejším jazerom Európy aj dôležitým regiónom s výskytom minerálnych a termálnych prameňov. Nájdete tu dobre vybavené kempingy priamo na trávnatých brehoch jazera.

Maďarská tanečná a hudobná tradícia patrí k najcennejším kultúrnym dedičstvám ľudstva. Táto krajina je rodiskom svetoznámych skladateľov Kálmána, Liszta aj Bartóka. Maďarsko je krajinou s bohatou históriou, kultúrou a tradíciami, je vášnivé a romantické a má svoje vlastné prvenstvá aj vo svete hlavolamov – napríklad svetoznámu Rubikovu kocku. Pri lúštení záhad tejto krajiny sa dozviete mnoho nového – a bude vás to nesmierne baviť!