NÓRSKO: Báječná krajina

NA CESTE KARAVANOM PO ÚCHVATNOM NÓRSKU

Senzačné Nórsko s jeho veľkolepými prírodnými scenériami a panorámami je ako stvorené pre ekoturizmus. Nachystajte si batožinu, deti, domácich maznáčikov, čosi pod zub a na občerstvenie a vyrazte rovno na cestu!

Nórsko je orientované na cestovateľov, ktorí sa pohybujú po cestných komunikáciách a ponúka im množstvo kempingov s dostatkom voľného miesta a prekrásnym okolím. Šoféri nemôžu neoceniť komfort dostatočnej ponuky parkovacích miest, ako aj atraktívne vyhliadky popri trasách, z ktorých možno vyraziť na tie najobľúbenejšie turistické chodníčky či k piknikovým miestam.

K najznámejším turistickým lákadlám v Nórsku patrí „Cesta trollov“, známa aj pod názvom „Schodisko trollov“ (Trollstigen). Je to tepúce srdce turistických chodníčkov, ale tiež žiarivý príklad nórskeho inžinierskeho umenia – na každom metri tejto cesty vás čaká dych berúci výhľad na okolité hory, priesmyky, zalesnené kopce či dramatické vodopády. Pripravte sa tiež na stretnutie s mnohými divokými živočíchmi, ktoré tu nebojácne prebiehajú cez cesty.

Žiadne z nórskych autokaravanových dobrodružstiev sa nezaobíde bez návštevy Lofotských ostrovov, ktoré sa svojimi prírodnými krásami zaraďujú k najatraktívnejším ostrovom sveta. Pripravte si svoje kamery, aby mohli zachytiť hniezdenie množstva severských vtákov, ale tiež tie najúchvatnejšie pohľady, aké môže divoká príroda ponúknuť – azúrové vody, strhujúce fjordy a rozoklané pohoria.

Nórska gastronómia je jednoduchá a nenáročná. Určite by ste mali vyskúšať preslávený hnedý syr Brunos, ktorý prekvapí chuťou karamelu. Alebo tiež pastu z ikier sleďa a množstvo pokrmov z rýb, v ktorých príprave sú Nóri uznávanými majstrami. Odporúčame vám tiež zadovážiť si tradičný nórsky vlnený sveter, ktorý zdobia folklórne nórske vzory, prípadne motívy sŕn a jeleňov.

Nórsko je krajinou kontrastov. Polnočné  slnko a polárna žiara, fjordy, ostrovy, vodopády, skaly, tunely, pohoria a panenská príroda – to všetko tu čaká na vyznávačov aktívneho turizmu, ktorí vedia náležite oceniť drsná krásu severskej krajiny. Nechajte si v ušiach znieť upokojujúcu skladbu zo suity Edwarda Griega, ako pripomienku prekrásneho Nórska, na ktoré po jeho návšteve už nikdy nezabudnete práve tak, ako Solveig nikdy nezabudla na Per Gunta.

Menu