SLOVENSKO: Krajina kontrastov

SLOVENSKOM NA KARAVANE

Slovensko je krajinou prekvapivých kontrastov, ponúka množstvo prírodných krás aj pestrých príležitostí k aktívnemu oddychu. Známe pohoria, ako sú Malé a Biele Karpaty, Malá Fatra, Tatry a Javorníky, tu dopĺňa množstvo jaskýň, termálnych prameňov, lesnatých oblastí, ale aj stredovekých miest, ktoré budú zaujímať najmä milovníkov histórie.

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, sa nachádza na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom. Je to jediné hlavné mesto sveta, ktoré leží súčasne v pohraničí dvoch susedných štátov. Bratislava je jedným z najtajomnejších miest Východnej Európy. K atraktívnym lokalitám v blízkosti hlavného mesta patrí rozľahlý komplex hradu Devín, ako aj antická Gerulata v Rusovciach či oddychový rezort pri jazere Zlaté Piesky.

Len 76 km východne od Bratislavy nájdete niekdajšie opevnené sídlo starých Slovanov – mesto Nitra, ktoré je slávne najmä vďaka svojmu hradu, Františkánskemu kostolu a kláštoru. Slávne mesto Trnava, prezývané aj „Slovenský Rím“, je od Bratislavy vzdialené len niečo cez 50 km.

K najdôležitejším turistickým lokalitám na Slovensku patria aj početné termálne pramene a jaskyne. Medzi najatraktívnejšie jaskyne sa zaraďuje Demänovská jaskyňa, ktorá sa nachádza v údolí na severe Nízkych Tatier a nájdete ju aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Alebo tiež jaskyňa Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa či jedinečná Ochtinská aragonitová jaskyňa neďaleko od mesta Košice.

Slovensko má 9 národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí. Patria k nim dych berúce miesta, ako je Slovenský Raj s jeho divokými kaňonmi, Nízke Tatry s bujnými alpínskymi lúkami a čarovné údolia Malej Fatry i Pienin.

Slovensko disponuje vysokým počtom kempingov. Mnoho z nich sa nachádza v malebných hornatých oblastiach, alebo poblíž riek a jazier. Neponúkajú teda len svoje služby, ale tiež pohodlnú dostupnosť mnohých atraktívnych lokalít v najdôležitejších turistických oblastiach krajiny.

Ak radi cestujete, neváhajte navštíviť Slovensko. Čakajú vás úžasné a nezabudnuteľné zážitky, ku ktorým sa budete v spomienkach ešte dlho s nadšením vracať!