Cesta karavanom: Flying Dog – je najlepšia voľba

Dobrý večer,

nie som bloger, ale rád vám napíšem pár slov k našej ceste karavanom.

Jazdíme s karavanmi už pár rokov, väčšinou v lete počas prázdnin, čo ale neznamená, že si nezabehneme aj zalyžovať.
Moja manželka o lyžovačkách píše vlastný blog a v lete samozrejme zopár postov aj o karavaningu: „https://petrakonarska.sk“

Ku karavaningu sme sa dostali prirodzenou cestou, od motoriek. Keď sa narodili deti, hľadali sme iní spôsob, ako cestovať nomádskym spôsobom. Z miesta na miesto, častokrát bez jasného cieľa.

Najazdili sme dosiaľ cca 10 000 km cez asi 15 krajín s karavanom (prívesom), takže skúsenosti máme, ale chceli sme skúsiť obytné auto, autokaravan.
Vybrali sme si Flying Dog, pretože ich požičovňu míňam dennodenne po ceste do práce, ale hlavne kôli dobrej a férovej cene.
Už prvý kontakt s majiteľom bol veľmi príjemý a preto som neváhal hneď urobiť rezerváciu a nehľadať ďalej. Odovzdanie auta, zaučenie na používanie a jazdu boli super. Autá LMC sú vo vysokej kvalite a nie je sa treba báť, že sa niečo odlomí, ak zabudnete zavrieť skriňu, alebo šuflík pred jazdou. Zavreli sme pri najbližšej príležitosti. Auto bolo plne vybavené riadom a príborom, čosa nám tiež páčilo.

Vyrazili sme sa na jesennú lyžovačku na Kitzsteinhorn, čo je tiež veľmi pekný zážitok. Naše deti, aj my sme ocenili najmä komfort jazdy. Pri rýchlosti okolo 110km/hod sa spotreba držala do 10 l/100 km. Mali sme auto s automatom, na čom som zvyknutý a vyhovovalo mi to. Trochu som si musel zvykať na taliansky automat a ručnú brzdu. Ale super je hlavne to, že deti si môžu počas jazdy kresliť atď. Zastávky na cik-pauzu sú tiež minimálny problém. S nádržou okolo 90 litrov sa dá zájsť takmer 1000 km, nádrž na vodu a odpad tiež vydrží dlho a to sme aktívne varili a umývali riady. Jedine záchod sme museli meniť. Veľká chladnička vystačí na zásoby na dlhúúú dofču.

Páči sa mi veľký úložný priestor, obavy by som mal v lete, ak by sme brali bicykle, vonkajší stan a ďalšie veci kôli celkovej váhe. Je to síce veľké auto, ale doložnosť má ako bežný osobák, cca 450 kg. Dúfam, že sa nemýlim.

Ak mám spomenúť opačnú stranu mince, tak oproti prívesu má auto menej miesta a jeho možnosti sa dajú využiť naplno, iba ak spávate mimo kempov. Ako veľkú nevýhodu vnímam nemožnosť odpojenia od auta. V Kaprune sme si museli vydupať, aby nás pustili na parkovisko pre autobusy, keď sme sa šli kúpať na miestnú plaváreň, ináč boli všade značky zákaz karavanov a obytných áut.

Zase jazda s karavanom (prívesom) si vyžaduje poriadne auto na ťahanie (manuál trpí) a niekedy aj rozšírený vodičák. A samorejme väčšie skúsenosti a pomocníka pri cúvaní, čo je niekedy na rozvod 🙂

Pre tých, čo si chcú vyskúšať karavaning, je Flying Dog najlepšia voľba. Stačí obyčajný vodičák, nepotrebujete mimoriadne skúsenosti, autá sú vybavené cúvaciou kamerou. Okamžite po príjazde na miesto ste hotoví, netreba robiť ďalšie úkony, ako s prívesom.

S pozdravom

Martin K.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.