Záruka vodotesnosti ako ukazovateľ spoľahlivosti výrobcu

Flying_Dog_LLT

Dnes Vám ponúkam krátke informácie o záruke na vodotesnosť karavanov od rôznych výrobcov.

Viete, aká je záručná doba na vodotesnosť vášho karavanu?

Európski výrobcovia karavanov a obytných vozidiel zvyčajne nemajú tendenciu poskytovať príliš dlhú záruku vodotesnosti. Dôvod je jasný: musíte dodržiavať svoje záväzky a netesnosti v 5., 6. alebo 8. roku životnosti karavanu môžu byť veľmi nákladné. Preto sa výrobca snaží tento parameter nezdôrazňovať.

Pokúsme sa pochopiť: čo je to únik vody?
Zatekanie cez materiál je prakticky nemožné. K zatečeniu v 99,99 % prípadov dochádza na styku dvoch častí, napríklad: steny a strechy, steny a bočného okna, strechy a strešného okna atď.

Kľúčový význam má teda kvalita a životnosť použitého materiálu steny, kvalita lepidla a tesnenia, dodržiavanie technológie a…  ľudský faktor.
Na prvý pohľad sa všetko zdá byť veľmi jednoduché. Ukazuje sa však, že nie všetky výrobné spoločnosti môžu alebo chcú ísť touto cestou.

Pozrime sa na čísla, ktoré hovoria za všetko:

 • ADRIA – 5-ročná ZÁRUKA sa vzťahuje na vodotesnosť a hrdzavenie konštrukčných prvkov strechy, podvozku, vonkajších panelov a rámov dverí a okien;
 • na karavany ROLLER TEAM sa vzťahuje 6-ročná záruka na infiltráciu;
 • Na obytné automobily McLouis Fusion sa vzťahuje 5ročná špecifická záruka na vodotesnosť;
 • PILOTE – 5 rokov;
 • CHAUSSON – ich vodotesnosť je zaručená 7 rokov;
 • Na všetky modely BENIMAR sa vzťahuje 5-ročná záruka vodotesnosti;
 • CARTHAGO ponúka dodatočnú 6-ročnú záruku na tesnosť;
 • Záruka na tesnosť pre obytné vozidlá CARADO od MY 20 je 7 rokov pre všetky vozidlá s každoročnou kontrolou zmluvným partnerom;
 • HYMER patrí medzi najinovatívnejších a najúspešnejších výrobcov obytných automobilov. Tieto vozidlá obsahujú iba 5 alebo 6 rokov záruky na nepriepustnosť vody;
 • Všetky vozidlá značky LAIKA vyrobené od sezóny 2020, vrátane obytných vozidiel, majú záruku vodotesnosti 10 rokov;
 • Eura Mobil ponúka 10-ročnú záruku na tesnosť a 3-ročnú záruku na konštrukciu nábytku;
 • BURSTNER má už 10-ročnú záruku na vniknutie vody;
 • Všetky karavany a obytné vozidlá LMC majú dvanásťročnú záruku na vniknutie vody. V prípade obytných automobilov však platí len do maximálneho celkového počtu najazdených kilometrov 120 000 km. * Vozidlo musí byť každoročne servisované u zmluvného partnera LMC (servisné poplatky sa účtujú). https://www.lmc-caravan.com/de/en/services/warranty/twelve-year-water-ingress-warranty;
 • Veľké prekvapenie: Od 1. 1. 2024 predlžuje HOBBY súčasnú záruku na vodotesnosť svojich nových karavanov a obytných automobilov z piatich rokov na úctyhodných 12 rokov!

Záver:

Záruka vodotesnosti je jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý priamo charakterizuje výrobcu z hľadiska použitia moderných materiálov a technológií.

2. Prevažná väčšina výrobcov poskytuje 5-ročnú záruku na vodotesnosť. Ďalšia úroveň – zvýšená záruka – 7 rokov, to sú už zodpovedné firmy. Tretiu, vysokú úroveň technickej spoľahlivosti – 10 rokov záruky na vodotesnosť poskytujú len vybrané, najvyspelejšie spoločnosti.

A už dokonalou jednotkou na trhu je spoločnosť LMC, ktorá už 15 rokov drží nezmenenú 12-ročnú záruku!!! Od 1. januára 2024 sa do tejto najvyššej ligy pokúsila vstúpiť aj spoločnosť HOBBY, ktorá nečakane a dramaticky zvýšila záruku zo štandardných 5 rokov na 12 rokov (to však bude platiť len pre karavany vyrobené po roku 2024).

Predchádzajúci článok
FLYING DOG: Váš exkluzívny partner LMC Caravans na Slovensku
Nasledujúci článok
Nech sa vám darí!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.